Na czym polegają różnice między pojazdami UTV a ATV?

Pojazdy UTV oraz ATV to terenowe czterokołowce, które słyną ze swojej wielozadaniowości. Pomimo, iż oba pojazdy przystosowane są zarówno do jazdy po trudnej, jak i mniej wymagającej nawierzchni, różnią się od siebie pod wieloma ważnymi względami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

pojazd-elektryczny-rolniczy

 

Charakterystyka pojazdów UTV

UTV (utility terrain vehicle lub utility task vehicle) to wielozadaniowy, czterokołowy pojazd terenowy, który może być wykorzystywany zarówno do roboczych, jak i rekreacyjnych celów. Jest to środek transportu typu side-by-side przypominający wyglądem wózek golfowy. Wnętrze pojazdu jest na tyle przestronne, że zyskujemy dodatkową przestrzeń nie tylko dla kierowcy, ale i miejsce dla pasażera. W przeciwieństwie do ATV, pojazdami UTV zwykle mogą przemieszczać się co najmniej dwie osoby. Dzięki swojej wielozadaniowości oraz mocnej konstrukcji, umożliwiają transport nie tylko ludzi, ale również różnego rodzaju towarów. UTV mogą być wyposażone są w zabudowaną kabinę, która pozwala na jazdę w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto, posiadają klasyczną kierownicę w znaczny sposób ułatwiającą kierowanie czterokołowcem. Dzięki układowi napędowemu, który w znacznym stopniu jest podobny do klasycznego ATV, pojazdy side-by-side z łatwością radzą sobie w niemal każdym terenie. Dodatkowy napęd na 4 koła umożliwia poruszanie się nie tylko po powierzchniach utwardzonych, ale również po trawnikach, łąkach, w lasach, a nawet w górskich terenach. Dużym atutem jest homologacja, która pozwala przemieszczać się po drogach publicznych.

Charakterystyka pojazdów ATV

ATV (all-terrain vehicle) to jednoosobowy czterokołowiec, znany pod nazwą quad. Pojazd przeznaczony jest przede wszystkim do rekreacji oraz sportu, ale potrafi znaleźć również zastosowanie jako pojazd użytkowy. Nie posiada kabiny ani zadaszenia. Wyposażony jest w kierownicę typu motocyklowego. ATV spisuje się najlepiej przy jeździe po drogach nieutwardzanych, w wyjątkowo trudnym, niedostępnym terenie oraz na nierównościach. Główną cechą odróżniającą pojazd ATV od UTV jest to, że jest to pojazd przeznaczony dla jednej osoby, która przyjmuje pozycję siedzącą taką samą, jak na motocyklu. 

Kto powinien zdecydować się na pojazdy UTV?

Pojazdy UTV znakomicie nadają się do wykorzystywania ich przez wszelkiego rodzaju służby patrolowe, jednostki samorządowe oraz przedsiębiorstwa komunalne. Sprawdzą się idealnie w branży logistycznej, w budownictwie, turystyce, hotelarstwie i leśnictwie. Czterokołowiec UTV będzie również niezawodnym wyposażeniem parków narodowych, ogrodów zoologicznych i botanicznych, szkółek drzew, pól golfowych oraz rezerwatów. Z tego typu pojazdu zadowoleni będą odbiorcy indywidualni, tacy jak rolnicy, sadownicy, myśliwi, ogrodnicy czy właściciele stadnin konnych lub winnic. Przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne poszukujące środka transportu umożliwiającego poruszanie się po dużych i rozległych terenach docenią dodatkowe miejsce dla pasażera oraz możliwość załadunku na tylnej pace.  Pojazdy typu UTV znajdą zastosowanie nie tylko do najcięższych prac w terenie, ale zapewnią też dużo radości entuzjastom wycieczek rekreacyjnych oraz pasjonatom wypraw typu off-road.

Kontakt

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o wszystkich promocjach i nowościach.

2 + 3 =

Dowiedz się więcej
i umów się na jazdę próbną!

5 + 14 =

Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty. Zasady przetwarzania i informacje o administratorze znajdziesz tutaj.

* Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe.